Jak napisać pozew o rozwód – najpoważniejsze błędy

Jeśli jesteście małżeństwem i obecnie jesteście na etapie decyzji o rozstaniu lub rozstania, to  interesujecie się tematem pozwu rozwodowego. W Internecie można znaleźć mnóstwo gotowych wzorów pozwów rozwodowych – jedne są mniej dopracowane, inne bardziej. Niemniej jednak, aby wnieść sprawę o rozwód, potrzebny jest dokument, który spełnia wymogi formalne. W dzisiejszym wpisie wskażę Wam błędy, których nie należy popełniać przy pisaniu pozwu rozwodowego lub odpowiedzi na pozew.

1. Brak sprecyzowanego żądania

Kiedy otrzymujecie pozew rozwodowy albo sami chcecie go złożyć, zastanawiacie się, jakie macie oczekiwania związane z rozwodem. Jak napisać pozew o rozwód? Prowadząc konsultacje psychologiczno-prawne wiem, że napisanie wprost swoich żądań w pozwie i skonkretyzowanie ich jest bardzo trudne. Jest to szczególnie trudne, kiedy to nie Wy podejmujecie decyzję o rozstaniu, a zostajecie postawieni przed faktem dokonanym. W czasie rozstania kierują nami emocje, więc ciężko jest skupić się tylko na tym, aby zabezpieczyć swój interes prawny. Na późniejszym etapie postępowania, precyzyjne określenie żądań i stanowiska jest bardzo ważne, ponieważ może ułatwić przejście przez cały proces w sądzie. Co więcej, nie warto zostawiać tak ważnych kwestii na później lub odpowiadać na pozew niedopracowanym pismem.

Z punktu widzenia formalnego istnieje możliwość zmiany żądania zawartego w pozwie rozwodowym, natomiast warto już na początku mieć dobry punkt wyjścia. Warto zbudować sobie najpierw podstawę, na której chcemy oprzeć swoje stanowisko, aby później, w toku postępowania, doprecyzować je. Choć nie wiesz jak potoczy się postępowanie rozwodowe, to dobrze jest wskazać w pozwie najważniejsze aspekty Twojego stanowiska. Wiem też, że często nie macie siły do tego, aby rozpocząć postępowanie, bo macie dość trudnych emocji, jednak te emocje wyciszają się z czasem, a Wy tym czasie zadbacie o swoje prawa.

2. Brak wniosku o zabezpieczenie 

Dość często spotykam się z sytuacją, kiedy podczas prowadzonej przeze mnie konsultacji, okazuje się, że Klient nie zabezpieczył swoich kontaktów z dzieckiem lub alimentów na dziecko. Jak napisać pozew o rozwód tak, aby zawrzeć w nim wszystkie konieczne elementy? Jeśli nie ma postanowienia, które reguluje kwestie alimentów czy spotkań rodzica z dzieckiem, to nie ma podstawy, aby później, jeszcze w trakcie postępowania rozwodowego, egzekwować to prawo. Jest to jedna z podstawowych kwestii, o którą należy zadbać na etapie pisania pozwu rozwodowego lub odpowiedzi na pozew, kiedy macie dzieci.

Jeśli macie dzieci i nie potraficie się porozumieć w najważniejszych kwestiach, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostaniecie skierowani na badanie OZSS. Jeśli Wasza sytuacja rodzinna tego wymaga, możesz zadać biegłym konkretne pytania odnośnie Waszej indywidualnej sytuacji. W ten sposób masz większą szansę na to, iż biegli ustosunkują się do zadanych pytań i poruszą te najważniejsze kwestie, jak również zwrócą uwagę np. na nieprawidłowe zachowania drugiego rodzica. W tym celu przygotowałam dla Was e-book z zestawem ponad 190 gotowych pytań, które możecie wykorzystać we wniosku.

https://sklep.magdalenabajsarowicz.pl/produkt/e-booki/kluczowe-pytania-do-badania-ozss/

 

Druga kwestia to dobre przygotowanie do badań OZSS. Badanie rozpoczyna się nie wtedy, kiedy pojawiasz się w ośrodku OZSS, ale już podczas pierwszego pisma, które znajdzie się w aktach sprawy.

O tym, jak przygotować się dobrze do badania w OZSS, możesz przeczytać w moim e-booku. To teoria i praktyka, dzięki którym usystematyzujesz informacje, dowiesz się tego, na co zwracają uwagę biegli OZSS podczas badania i czego powinno się unikać podczas badań.

https://sklep.magdalenabajsarowicz.pl/produkt/poradniki/jak-przygotowac-sie-do-badania-ozss-teoria-praktyczne-cwiczenia/

3. Zaufanie byłej/byłemu partnerce/partnerowi

Słuchając historii moich Klientów wiem, że należy mieć ograniczone zaufanie do byłych już partnerów. Nadal jesteście  małżeństwem pod kątem prawnym, jednak nie żyjecie już razem, dlatego należy zachować ostrożność w tym, co mówimy drugiej stronie. Jestem zwolenniczką zawierania ugód i wspieram Was w tym zakresie. Szczególnie warto zawrzeć porozumienie wtedy, kiedy macie dzieci. Nawet jeśli doszliście do porozumienia, to warto zająć się gromadzeniem dowodów. Możecie nie usuwać wymienianej ze sobą korespondencji, aby w razie zmiany zdania przez jedną ze stron, mieć podstawy do obrony swego stanowiska. W ten sposób będzie można również udowodnić kłamstwa drugiej strony, nierealizowanie kontaktów z dzieckiem czy niepłacenie alimentów. Jak napisać pozew o rozwód tak, aby przedstawić zgromadzone dowody? Zawsze warto dążyć do ugody, jednak należy pamiętać również o tym, aby mimo wszystko zabezpieczyć interes prawny swój i swojego dziecka.

4. Rezygnacja

Często jestem świadkiem Waszej rezygnacji, kiedy jesteście zmęczeni emocjonalnie toczącym się postępowaniem. Wątpicie w siebie, w to, że podjęliście słuszną decyzję, nie możecie dojść do porozumienia w kwestii dzieci. Pamiętajcie, że to od Was zależy, jak potoczy się to postępowanie. Dlatego nie można odpuścić, szczególnie kiedy postępowanie trwa już dłuższy czas. Mam tutaj na myśli to, że idziesz na ugodę z jednoczesną rezygnacją ze swoich najważniejszych żądań z pozwu rozwodowego. W takich momentach warto znaleźć pełnomocnika, który odciąży Cię w działaniach lub znaleźć osobę, która będzie dla Ciebie wsparciem.

Więcej o zmęczeniu postępowaniem sądowym pisałam tutaj: Zmęczenie postępowaniem sądowym

Ćwiczenie dla Was – odpowiedz na pytania, zapisz odpowiedzi

1. Jakie jest Twoje żądanie w zakresie:

a) winy (kto jest winny rozpadowi małżeństwa, czy chcesz rozwód bez orzeczenia o winie czy rozwód z orzeczeniem o winie),

b) dlaczego wina powinna zostać przypisana małżonkowi/małżonce,

2. Władza rodzicielska:

a) czy powinna zostać powierzona obojgu rodzicom,

b) czy drugiemu rodzicowi należy ograniczyć władzę rodzicielską,

3. Kontakty z dzieckiem

a) jak często,

b) jaką formę mają mieć kontakty z dzieckiem

4. Alimenty:

a) ich wysokość,

b) przez kogo powinny zostać uregulowane.

Aspekty, o których napisałam powyżej są minimum tego, aby w pozwie zawrzeć te fundamentalne informacje. Są to również aspekty, które pomogą Ci wyznaczyć kierunek, w których chcesz, aby toczyło się postępowanie. Kiedy wiesz, co chcesz osiągnąć, wówczas łatwiej będzie Ci podjąć odpowiednie kroki zbliżające Cię do osiągnięcia celu.

_______________________________________

Jeśli chcesz skonsultować swoją sprawę, zapraszam do mojej kancelarii prawno – psychologicznej Centrum Spraw Rozwodowych. Łączymy tutaj praktykę sądową z wiedzą i rozwiązaniami psychologicznymi.

:  

✉:  biuro@centrumsprawrozwodowych.pl

☎:  +48 724 271 288 

Pozdrawiam

Magdalena Bajsarowicz

Prawnik & Psycholog sądowy