Chcesz się rozstać z mężem lub żoną o osobowości borderline? To pograniczne zaburzenie osobowości, osobowość z pogranicza. Taka osoba jest świetnym manipulatorem. Stosuje przemoc emocjonalną i fizyczną. Jest niestabilna emocjonalnie. Boi się rozczarowania i odrzucenia. Nie umie budować trwałych relacji oraz ma zaburzone przekonanie co do własnej osoby. Znasz to dobrze ze swojego związku? Chcesz to zmienić i rozpocząć nowy etap w Swoim życiu? Przeczytaj poniższy artykuł.
Choroba borderline a rozwód
Artykuł ten nie jest poświęcony temu jak rozpoznać i postawić diagnozę zaburzenia borderline. W artykule tym chciałabym skupić się wyłącznie na na rozwodzie z taką osobą. Jak się do niego przygotować? Czego można się spodziewać? Na co zwrócić uwagę? Opowiem również o moich spostrzeżeniach i praktyce wynikającej z prowadzenia z rozwodów z osobami, które mają zaburzenie borderline. Były one przeprowadzone przez prawników z mojej Kancelarii Centrum Spraw Rozwodowych.
Specyfika rozwodu z osobowością borderline
Z dotychczasowej praktyki prowadzenia rozwodów mogę stwierdzić, że rozwód z osobą z pogranicznym zaburzeniem osobowości jest bardzo rozciągnięty w czasie. Od pierwszej konsultacji do decyzji o prowadzeniu postępowania rozwodowego może minąć bardzo dużo czasu.
Konsultacja prawna dotycząca osoby z zaburzeniem borderline
Bardzo często do naszej Kancelarii rozwodowej zgłasza się Klient tylko po to, aby uzyskać wstępne informacje o rozwodzie. Chce się dowiedzieć czego może się spodziewać oraz jak się przygotować do postępowania sądowego z osobą, która ma zaburzenie borderline. Następnie kontakt z Klientem na jakiś czas zamiera. Dopiero po kilku tygodniach a nawet miesiącach wraca on do nas ponownie. Dopiero wtedy decyduje się na nawiązanie współpracy i podpisanie umowy. Jest to absolutnie zrozumiałe.
Wzloty i upadki w związku z osobowością borderline
Takie zachowanie Klienta wynika z tego, że życie i funkcjonowanie z osobą borderline jest sinusoidą. Są wzloty i upadki. Jest okres, w którym związek funkcjonuje bardzo dobrze, wręcz idealnie. To tzw. „górka” na wykresie. Następnie przychodzi czas spadku, tzw. „dołek”. Pojawiają się złe emocje. Następuje obarczanie winą drugiej strony. Występują zachowania agresywne. Do tego dołącza przemoc psychiczna i fizyczna w stosunku do do współmałżonka lub współmałżonki. I tak na okrągło.
Powody rozwodu z osobą z pogranicznym zaburzeniem osobowości
Gdy związek przeżywa kolejny spadek, Klienci do nas powracają. Są już wówczas w fazie decyzyjnej, czyli są gotowi na podjęcie decyzji o rozstaniu i rozwodzie. Jest to dla nas absolutnie naturalne i zrozumiałe zważywszy na to, jak wygląda funkcjonowanie z taką osobą.
Kolejną przyczyną rozwodu z osobą borderline jest doświadczanie przemocy psychicznej i/lub fizycznej z jej strony. Wywołuje to w związku bardzo silne, destrukcyjne emocje. Niekiedy są one ukierunkowane również na autoagresję. Czasami ta autoagresja przenosi się na osobę najbliższą: współmałżonkę / partnerkę. Doświadczają jej również mężczyźni. Niestety w związku z ukształtowaniem pewnych ról społecznych, ta agresja w stosunku do mężczyzn bywa często marginalizowana.
Partnerzy z tym zaburzeniem często wchodzą w związki pozapartnerskie i pozamałżeńskie czując się emocjonalnie poza swoim związkiem, gdyż wynika to po prostu z ich osobowości.
To również wpływa na podjęcie decyzji o rozwodzie z osobą borderline. Taką podstawą do rozwodu może być również informacja o wchodzeniu przez partnera nie tylko fizyczne, ale również emocjonalne bliskie relacje z innymi osobami.
Rozwód z orzeczeniem o winie osoby z borderline
Rozwód z osobą borderline może być prowadzony na dwa sposoby: z orzeczeniem o winie lub bez orzeczenia o winie. Nie uważam, że któreś z tych postępowań jest rozwiązaniem lepszym lub gorszym. Wszystko zależy od tego, czego w kontekście konkretnej sytuacji potrzebuje tak naprawdę Klient. Co będzie dla niego jak najlepsze? Czy z punktu widzenia psychologicznego długie postępowanie rozwodowe będzie dla niego korzystne? Tak na prawdę o tym zadecyduje mecenas prowadzący takie postępowanie rozwodowe.
Postępowanie dowodowe w rozwodzie borderline
Tak jak w każdym innym postępowaniu rozwodowym, przy rozwodzie borderline należy zwrócić szczególną uwagę na postępowanie dowodowe, szczególnie przy rozwodzie z orzeczeniem o winie. Dowody wykorzystane będą w pismach procesowych i w prowadzonej strategii rozwodowej. Jeżeli jest to więc w interesie Klienta, takie negatywne zachowania współmałżonka czy współmałżonki należy udokumentować.
Rozwód bez orzeczenia o winie osoby z borderline
Rozwiązaniem pośrednim w postępowaniu rozwodowym jest wystąpienie z pozwem o rozwód, bez orzeczenia o winie. Nie trzeba wówczas przedstawiać sądowi i dołączać do pozwu lub odpowiedzi na pozew wszystkich dowodów funkcjonowania i działania osoby z zaburzeniem borderline. Można od tego wszystkiego odstąpić lub zaznaczyć w pozwie lub odpowiedzi na pozew, że z uwagi na chęć ugodowego zakończenia małżeństwa odstępujemy od przedstawienia materiałów. Dodatkowo możemy zaznaczyć, że jesteśmy w posiadaniu dowodów, które mogą wskazywać, albo na winę, albo przedstawić inny obraz tej osoby, który jest artykułowany w pismach procesowych.
Bufor bezpieczeństwa w funkcjonowaniu z osobą z zaburzeniem borderline
Podczas rozwodu należy zadbać o to, aby jak najszybciej osobowość borderline przestała na nas wpływać. W tym celu należy zatroszczyć się o odpowiedni bufor bezpieczeństwa. Może być nim jakaś wybrana osoba, która oddzieli nas od tych skrajnych emocji generowanych przez osobę zaburzoną.
Ochrona prawna osób zagrożonych negatywnym wpływem osobowości borderline
W postępowaniach z osobami z zaburzeniami, bardzo dobrze sprawdza się wsparcie prawne. Klienci są prowadzeni przez mecenasów, którzy potrafią wykorzystać przekazane im dowody, by te negatywne oddziaływania osób zaburzonych tonować i wyciszać, zanim zwrotne dojdą one do Klienta. Warto więc zadbać o swój stan i komfort psychiczny i powierzyć prowadzenie sprawy rozwodowej wyspecjalizowanej kancelarii prawnej. Jest to szczególnie ważne z tego powodu, że dalsze funkcjonowanie z osobą borderline wpływa na samoocenę, postrzeganie siebie oraz na funkcjonowanie i zdolność do kreowania własnej rzeczywistości przez drugą osobę w związku.
Wsparcie psychologiczne osób narażonych na kontakt z osobowością borderline
Osoba, która potrzebuje pomocy i wsparcia psychologicznego po funkcjonowaniu w związku z osobowością z pogranicza, powinna zgłosić się do psychoterapeuty. Może być to konsultacja jednorazowa, lub długookresowa współpraca. W każdym wypadku warto omówić ze specjalistą funkcjonowanie w związku. Dobrze jest również przedyskutować inne wydarzenia, które mogły wpłynąć na Ciebie lub Twój związek. Szczególnie polecam więc współpracę z doświadczonym psychoterapeutą, który może doradzić, potwierdzić lub wykluczyć konieczność dłuższej terapii.
Dobrostan psychiczny jest bardzo ważny, bo samo zakończenie związku formalnego to tylko jeden z etapów do przejścia. Trzeba zakończyć również toksyczny związek psychiczny i wejść w nową rzeczywistość z szacunkiem do siebie i zadbaniem o swoją kondycję. Jeżeli więc rozważasz rozwód z osobą borderline lub zastanawiasz się nad nim, zadbaj również o siebie.
Postępowania rozwodowe z osobowością borderline w praktyce
Część prowadzonych w mojej Kancelarii postępowań już się zakończyła. Mogę więc z czystym sumieniem potwierdzić, że można wyjść z takiego związku i odzyskać równowagę. Kancelaria Centrum Spraw Rozwodowych stale prowadzi takie postępowania rozwodowe. Swoim wsparciem prawnym dajemy naszym Klientom bufor od tego, co ich spotyka w związku. Dzięki temu zaczynają z optymizmem patrzeć w przyszłość. Mogę powiedzieć, że w końcu odżywają, odzyskują energię i skupiają się na sobie. W wielu przypadkach decydują się równolegle na psychoterapię. Z doświadczenia wiem, że gdy wykona się ten pierwszy krok, by zerwać z osobowością borderline i będzie on zrobiony wśród odpowiednich ludzi, to z sukcesem zakończysz Swój nieudany związek. Otworzy to przed Tobą kolejne możliwości i nowe związki.
Życzę Ci dużo siły i powodzenia w obranej drodze zmieniania i kształtowania Twojej nowej rzeczywistości.
Magdalena Bajsarowicz
Prawnik & Psycholog sądowy