Rozwód jest wydarzeniem, który zmienia życie na wielu płaszczyznach. Kiedy pracuję z Klientami, skupiam się nie tylko na zagadnieniach prawnych, bo jest to niewystarczająca koncepcja, ale również na wymiarze emocjonalnym. Ważne jest kompleksowe podejście, bo rozwód jest zmianą i dotyczy każdego aspektu życia. Wiedząc jakie są główne obszary, w których trzeba zmienić dotychczasowe funkcjonowanie, można ukierunkować swoje działanie we właściwy sposób.
W poniższym artykule przedstawię najważniejsze obszary, w których powinna dokonać się zmiana, aby zakończyć etap małżeństwa czy związku i rozpocząć nowy rozdział w życiu.
1. Uczucia
Rozwód emocjonalny jest bezpośrednio związany z relacjami i ich zmianą w małżeństwie/związku. Para stopniowo oddala się od siebie. Widać coraz mniejsze zaangażowanie i zainteresowanie drugą osobą. Również czucia stają się słabsze. Wady stają się bardziej widoczne i nawet jeśli były do tej pory akceptowane, w fazie rozpadu związku już mocno przeszkadzają. Wolny czas para coraz częściej spędza osobno. Zaczyna prowadzić się odrębne życie, w którym nie ma już miejsca na wspólnotę i bliskość emocjonalną. Od obszaru emocji zaczyna się cały proces rozwodu.
2. Rodzicielstwo
Rozwód rodzicielski dotyczy między innymi zmiany w opiece nad dziećmi, organizacji życia z podziałem na czas przeznaczony osobno dla każdego z rodziców. Moim zdaniem, co zresztą wykorzystuję prowadząc konsultacje, rozwód rodzicielski to też zadbanie o psychikę dziecka – przygotowanie go do rozwodu rodziców i przeprowadzenie je przez rozwód rodziców. Dodatkowo rozpatrując zagadnienie intyerdyscyplinarnie, ważna jest też kwestia alimentów. Ich wysokość i regularność zapłaty.
Obszar rodzicielstwa jest wieloaspektowy i stanowi duże wyzwanie. Mam wrażenie, że pochłania on dużo czasu i energii w całym procesie rozwodu. Wyzwaniem jest wypracowanie wspólnego modelu opieki, dzielenia się obowiązkami, w tym również finansowymi, wobec dzieci. Bycie rodzicem w trakcie rozwodu i po rozwodzie jest pełne wyzwań, a wypracowanie sposobu samodzielnego rodzicielstwa wymaga czasu.
W swojej pracy wiele uwagi poświęcam dzieciom w trakcie rozwodu rodziców, edukując rodziców tak, aby zmniejszyć/ wyeliminować negatywne skutki ich rozstania.
Szereg filmów, w których dzielę się moim zawodowym doświadczeniem: dziecko a rozwód.
Jeśli macie dzieci, a rozwód nie przebiega w sposób łagodny i w dobrej atmosferze, bardzo prawdopodobne jest to, że zostaniecie skierowani na badanie OZSS. Jeszcze przed badaniem w OZSS możecie zasygnalizować co dzieje się w Waszej rodzinie – poprzez zadanie odpowiednich pytań do biegłych sądowych. Przygotowałam dla Was e-book z ponad 190 pytaniami do biegłych, które możecie wykorzystać w tym postępowaniu:
https://sklep.magdalenabajsarowicz.pl/produkt/e-booki/kluczowe-pytania-do-badania-ozss/
O tym, jak przygotować się dobrze do badania w OZSS, możesz przeczytać w moim e-booku. To teoria i praktyka, dzięki którym usystematyzujesz informacje, dowiesz się tego, na co zwracają uwagę biegli OZSS podczas badania i czego powinno się unikać podczas badań:
https://sklep.magdalenabajsarowicz.pl/produkt/poradniki/jak-przygotowac-sie-do-badania-ozss-teoria-praktyczne-cwiczenia/
3. Finanse
Rozwód ekonomiczny to rozdział finansowy w związku, sytuacja, gdy zaczynacie być niezależni od siebie pod względem pieniędzy. Nie dotyczy to tylko samego podziału majątku, bo bardzo często jest to ostani etap rozwodu, lecz możliwość i konieczności zaspokajania swoich potrzeb własnymi pieniędzmi.
W swojej praktyce spotykałam się z sytuacjami, gdy kobiety powstrzymywały się przed złożeniem pozwu o rozwód ze względu na brak zabezpieczenia finansowego lub brak zatrudnienia. Gdy nie ma się środków finansowych, bardzo często bliscy przychodzą z materialną pomocą, aby można było zakończyć małżeństwo.
Kolejnym rozwiązaniem jest złożenie w pozwie o rozwód/separację wniosku o zabezpieczenie alimentów na czas trwania postępowania rozwodowego lub separacyjnego. Więcej na ten temat w filmie: Zabezpieczenie alimentów
4. Sprawy prawne
Rozwód prawny wiąże się z postępowaniem sądowym. Widzę jak symboliczna jest dla większości Klientów kancelarii decyzja o złożeniu pozwu o rozwód. Jest to zakończenie pewnego etapu działań niesformalizowanych. Z tym obszarem wiąże się wiele zagadnień, które będą wymagały od Ciebie podjęcia szeregu decyzji.
1. Czy rozwód poprowadzisz samodzielnie czy z pomocą pełnomocnika?
Podpowiedź w filmie: Rozwód z adwokatem czy bez adwokata?
2. Czy są podstawy lub chcesz uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie lub bez orzeczenia o winie?
Mój bardzo popularny film, w którym porównuję te możliwości: Rozwód bez orzeczenia o winie czy rozwód z orzeczenim o winie
3. Jeśli zdecydujesz się na samodzielne prowadzenie sprawy, przygotuj koniecznie solidny pozew o rozwód. Dobrze przygotowany pozew o rozwód jest podstawą na każdym etapie postępowania sądowego.
5. Rodzina i znajomi
Rozwód środowiskowy to przeorganizowanie kontaktów i relacji z rodziną drugiej strony. Chodzi o wybranie lub/i wyklarowanie kręgu znajomych, którzy w większości przypadków obiorą stronę jednego z małżonków. Wyzwania tego obszaru dotyczą tego, jak zachowywać się w stosunku do byłych teściów czy rodzeństwa byłej żony czy męża. Również na nowe ukształtowanie relacji ma wpływ to, jak w trakcie rozstania zachowują się bliscy partnera/partnerki, a przede wszystkim czy angażują się konflikt.
Należy wziąć również pod uwagę, że dla rodziny rozwód może być nową i trudną sytuacją. Niektóre nieidealne zachowania mogą wynikać z nieumiejętności zaadoptowania się do zmian lub braku wiedzy jak się zachować w nowej rzeczywistości.
6. Autonomia
Rozwód psychiczny to wewnętrzne, psychiczne zakończenie małżeństwa. Przepracowanie i zamknięcie tego etapu. To jak długo będzie on trwał, zależy od wielu indywidualnych czynników. Na pewno uporządkowanie powyższych obszarów pomoże i przyspieszy odzyskanie wewnętrznej równowagi.
______________________________________
Jeśli chcesz skonsultować swoją sprawę, zapraszam do mojej kancelarii prawno – psychologicznej Centrum Spraw Rozwodowych. Łączymy tutaj praktykę sądową z wiedzą i rozwiązaniami psychologicznymi.
:
✉: biuro@centrumsprawrozwodowych.pl
☎: +48 724 271 288
Pozdrawiam
Magdalena Bajsarowicz
Prawnik & Psycholog sądowy