Kwestionowanie opinii wydanych przez biegłych OZSS nie jest łatwym zadaniem. Jeśli rodzic zdecyduje się już na ten krok, to przedstawione przez niego zarzuty muszą być konkretne i bardzo dobrze przygotowane.

Przedstawiając zarzuty do opinii biegłych sama polemika z osobami sporządzającymi tę opinię nie wystarczy. Biegli są specjalistami w konkretnej dziedzinie, dlatego w zarzutach należy wykazać sprzeczność opinii czy stosowanie nieprawidłowych metod badawczych. Podczas sporządzania zarzutów do opinii OZSS, rodzice często mają wątpliwości czy zarzuty te nie pogorszą ich sytuacji procesowej i nie wpłyną negatywnie na przebieg postępowania. 

 

Czy merytoryczne zarzuty do opinii OZSS wpływają negatywnie na sytuację rodzica?

 

Bazując na moim doświadczeniu mogę stwierdzić, że nie spotkałam się jeszcze z sytuacją, w której dobrze przygotowane zarzuty negatywnie wpływają na sytuację rodzica podczas postępowania. Jeśli zarzuty są przygotowane w sposób rzetelny, odnoszą się do metodologii, teorii i standardów opiniowania, można powiedzieć, że przynoszą korzyść w postępowaniu. Strona, czyli rodzic może ustosunkować się do przedstawionych dokumentów. 

 

Korzyści zarzutów do opinii OZSS

 

Rodzice bardzo często zastanawiają się czy warto wchodzić w polemikę z biegłymi – specjalistami w swojej dziedzinie i czy będzie to dobrze widziane przez sąd. Strona posiada jednak prawo do tego, aby wypowiedzieć się w sprawie, która jej dotyczy, aby zwrócić uwagę biegłych na błędy zawarte w opinii. Dobra opinia biegłych jest bowiem kluczem do pozytywnego rozstrzygnięcia postępowania.

 

Co możesz zrobić, jeśli masz wątpliwości co do tego, czy opinia jest dla Ciebie korzystna? 

 

Jeśli uważasz, że opinia jest dla Ciebie krzywdząca czy niesprawiedliwa, warto pokazać tę opinie psychologowi, który ma możliwość sprawdzenia tego, czy w opinii prawidłowo wykorzystano metody badawcze. Psycholog może pomóc Ci w sformułowaniu zarzutów do opinii, dzięki czemu będziesz miał szansę na poprawę swojej sytuacji. 

Niezmiernie cieszy mnie to, że rodzice mają świadomość tego, iż dobra opinia wydana przez OZSS może im znacząco pomóc podczas toczącego się postępowania. Coraz częściej można spotkać się z zarzutami do opinii OZSS, co pokazuje, że rodzice chcą walczyć i korzystają ze swoich praw.

 

🎥 Na moim kanale YouTube czeka na Was również nowy odcinek właśnie w temacie postrzegania zarzutów do opinii OZSS przez sąd. Zachęcam do obejrzenia: Nie denerwuj sędziego!

 

Jeśli potrzebujesz konsultacji w sprawie opinii lub przygotowania do niej zarzutów, skontaktuj się ze mną:

📩 bajsarowicz@centrumsprawrozwodowych.pl

 

Moje pozostałe wybrane publikacje dotyczące opinii wydanych przez OZSS i zarzutów w sprawach o rozwód, ustalenie kontaktów i władzę rodzicielską:

➡  Nieskuteczne zarzuty do opinii biegłych

Podważenie opinii OZSS na przykładzie

 

📲 Zapraszam Cię na moją stronę na Facebooku:  https://www.facebook.com/bajsarowiczmagdalena/

 

Pozdrawiam

Magdalena Bajsarowicz

Prawnik Psycholog Praktyk