W sprawach rodzinnych, które dotyczą małoletnich często sąd chce zapoznać się z opinią wydaną przez biegłych OZSS. Opinia ta jest istotnym dowodem w sprawie, a ustalenia w niej zawarte są uwzględniane przez sąd przy wydawaniu orzeczenia. Dlatego dzisiejszy wpis jest poświęcony zarzutom do opinii biegłych OZSS, a dokładniej 3 powodom, dla których trzeba przygotować zarzuty do opinii OZSS, kiedy jest ona dla Ciebie niekorzystna.

 

Powód numer 1: zachowanie sądu

 

W mojej praktyce zawodowej nie spotkałam się jeszcze z sytuacją, aby sąd wydał orzeczenie, które byłoby sprzeczne z ustaleniami biegłych. W sytuacji, kiedy opinia przygotowana przez biegłych OZSS jest dla Ciebie niekorzystna, musisz liczyć się z tym, że sąd weźmie pod uwagę opinie biegłych i ustalenia w niej zawarte, a orzeczenie, które wyda – może być niekorzystne dla Ciebie. 

Chciałabym zwrócić Waszą uwagę jeszcze na jeden ważny aspekt – pytań do biegłych OZSS oraz psychologów sądowych.

📒 Przygotowałam e-book ze zbiorem ponad 190 pytań podzielonych na 18 kategorii, które możesz wykorzystać w swoim wniosku. W pakiecie znajduje się również wzór wniosku do sądu o badanie i rozszerzenie tezy dowodowej.

 

Kluczowe pytania do badania OZSS i biegłych psychologów

 

Powód numer 2: wykorzystanie opinii w innych postępowaniach

 

Jeśli opinia wydana przez biegłych OZSS nie będzie dla Ciebie korzystna, musisz być przygotowana/przygotowany na to, że drugi rodzic wykorzysta tę opinię w innych postępowaniach czy sytuacjach. Jeśli trwa właśnie postępowanie rozwodowe czy separacyjne, a opinia nie jest dla Ciebie dobra, wówczas drugi rodzic może ją wykorzystać również później np. podczas postępowania, które dotyczy częstotliwości kontaktów z dzieckiem, władzy rodzicielskiej.

Opinia wydana przez OZSS może zostać wykorzystana w czasie późniejszym np. nawet za kilka lat i wówczas zostanie włączona do akt sprawy. Jeśli opinia ta jest niekorzystna dla Ciebie, będzie stanowiło to problem w innych postępowaniach i może rzutować na orzeczenie wydane przez sąd. Tak naprawdę jedna niekorzystna opinia może mieć swoje konsekwencje również w przyszłości.

W praktyce zdarza się również tak, że drugi rodzic wykorzystuję tę niekorzystną opinię i przedstawia ją osobom pośrednio i bezpośrednio zaangażowanym w sprawę Waszych rozstrzygnięć dotyczących władzy rodzicielskiej, czy kontaktów. Wówczas z niekorzystną opinią może zapoznać się np. nauczyciel czy kurator.

 

Powód numer 3: postawa biegłych

 

Trzeci powód dotyczy postawy biegłych. Jeśli uważasz, że opinia OZSS jest dla Ciebie krzywdząca, zawiera nieprawdziwe ustalenia, wówczas możesz wnieść zarzuty do takiej opinii.

Co można wskazać w zarzutach do opinii biegłych:

  • nieprawidłowości,
  • nieprawidłową metodologię,
  • złe podstawy teoretyczne,
  • nieprawidłowe standardy.

W przygotowanych zarzutach wskazujesz nieprawidłowości w opinii. Aby były dyscyplinujące dla biegłego, muszą być merytoryczne. W zarzutach przedstawiasz również swoje stanowisko i argumentujesz je w sposób szczegółowy. W zarzutach możesz wykazać pewne niezgodności opinii z rzeczywistością oraz własny punkt widzenia. Co więcej, jeśli dojdzie do wydania drugiej opinii, inni biegli zobaczą Twoje zarzuty. Zapoznają się z nimi i będą stanowić podstawę do merytorycznej polemiki. Bardzo ważne jest również to, że biegli, którzy będą przygotowywać drugą opinię, mają szansę od razu zapoznać się z Twoim stanowiskiem czy Twoimi argumentami zawartymi w zarzutach do poprzedniej opinii.

 

Powyżej przedstawiłam 3 bardzo ważne powody ku temu, aby przygotować zarzuty do opinii biegłych OZSS. Wpłynie to na Twoją sytuację procesową i sytuację jako rodzica, która powinna być jak najbardziej korzystna.

Zachęcam Cię również do obejrzenia filmu na ten temat:

3 powody, dla których trzeba przygotować zarzuty do opinii 

 

Jeśli potrzebujesz konsultacji w sprawie opinii lub przygotowania do niej zarzutów, skontaktuj się ze mną:

📩 bajsarowicz@centrumsprawrozwodowych.pl

 

Moje pozostałe wybrane publikacje dotyczące opinii wydanych przez OZSS i zarzutów w sprawach o rozwód, ustalenie kontaktów i władzę rodzicielską:

➡  Nieskuteczne zarzuty do opinii biegłych

Podważenie opinii OZSS na przykładzie

 

📲 Zapraszam Cię na moją stronę na Facebooku:  https://www.facebook.com/bajsarowiczmagdalena/

➡🎓  Obejrzyj mój autorski kurs online „rozwód a dzieci”: https://rozwodadzieci.pl, by uniknąć negatywnych konsekwencji rozwodu na zdrowie, osiągnięcia w szkole oraz relacje społeczne, a także  dorosłe życie Twojego dziecka. Kurs zawiera gotowe schematy postępowania z dziećmi, by przeszły przez rozwód i rozstanie bez strat w psychice, obecnie i w przyszłości.

Pozdrawiam

Magdalena Bajsarowicz

Prawnik Psycholog Praktyk